Šprtec Boskovice

15. říjen '17

Jak generální sekretář Unie HSH utopil Boskovice a o boje o prvoligový pohár je tak připravil

Nadpis, který čtete výše, sice zní jako z pohádky, a v tom je záměr. Dnešní článek nebude výjimečně jen o šprtci, herních výkonech a výsledcích této úžasné hry, kterou milujeme a naplňuje naše životy. Bude spíše o morálce a lidském jednání. Stejně jako pohádka.

Včera, 14. října, se hrálo na třech místech republiky poslední kolo první ligy družstev. Z Boskovic vyrazily v brzkých ranních hodinách dvě auta, aby dopravila osm členů BHK Orel Boskovice do Dobré Vody u Českých Budějovic. Zde měli sehrát trojutkání s domácími WIP Reklama Dobrá Voda a SHL Brno.

Připomeňme, že se jednalo o poslední prvoligové kolo sezony, které rozhodovalo o účastnících finále celé sezony, do kterého postupují tři nejlépe umístěné celky. Boskovice šli do posledního kola ze solidní třetí příčky, kterou si jeli obhájit.

A teď k zápletce naší pohádky. Jedno z boskovických aut vyzvedávalo spoluhráče v Brně, potkalo je po cestě několik nešťastných zdržení a v devět hodin, sto kilometrů před cílem, si pasažéři přiznali, že oficiální zahájení utkání v 10:00 nemohou stihnout. Ani s pedálem na podlaze, který tam řidič přesto celou cestu držel, abychom nabrané zpoždění co nejvíce stáhli.

Ihned jsme informovali naše druhé auto, že jsme v bryndě, nestíháme dorazit na čas, a ať se na místě konání soutěže, kam dorazili včas, za nás omluví a pokusí vyjednat posunutí startu prvního utkání, které nás čekalo s Dobrou Vodou. To domácím nevadilo, protože v 10.00 měli na místě konání také pouze čtyři hráče.

Nakonec místo čekání došlo mezi BHK Orel Boskovice a WIP Reklama Dobrá Voda k vzájemné dohodě, že první kolo zápasů odehrají čtyři proti čtyřem a jakmile dorazí naše druhé auto, nasadíme do zbytku utkání pátého hráče a stejně tak učiní domácí. Síly by byly vyrovnané a hrálo by se fair-play. Sice bychom měli na soupisce pět hráčů z osmi, ale to by byl snesitelný trest za naše zdržení.

Avšak v cca v 10:14, tedy v poslední minutě čekací doby, která má chránit týmy právě v obdobných případech (zdržení na cestě), se veškeré naše naděje vypařily. Dobré Vodě dorazil pátý hráč a generální sekretář Dalibor Kyzlink vynutil zahájení utkání čtyř hráčů proti pěti.

Tím zcela nedemokraticky smetl ze stolu předchozí domluvu mezi Boskovicemi a Dobrou Vodou. Tím zcela ignoroval informaci, že budeme každou minutou na místě. Tím znemožnil v utkání startovat polovině boskovického týmu, která zrovna přijížděla k bráně areálu, ve kterém se utkání hrálo. Když jsme vlítli do dveří, v časomíře ještě hrála úvodní znělka první třetiny. Spoluhráči skleslé výrazy ve tváři.

Nemusím snad zdůrazňovat, že soutěžit s rovnocenným soupeřem v nejvyšší soutěži – která se v ČR ve šprtci hraje – s handicapem mínus pět za kontumovaná utkání, je úkol řekněme nelehký. Nebudeme ani tajit, že jsme v daný okamžik měli chuť svolat zbylé hráče týmu a navrhnout jim odjezd zpátky domů. Nakonec jsme udrželi nervy na uzdě a sledovali, jak si naše čtveřice proti několika-násobným vítězům soutěže vede. A vedlo se jim víc než slušně! Se soupeřem větší část utkání drželi tempo, nakonec však podlehli 9:13.

Tímto utkáním se tak Dobrá Voda v celkovém pořadí dostala před Boskovice a vyřadila je tak z účasti ve finále soutěže. Tímto utkáním tak pan Kyzlink dal zprávu celému šprtcovému světu, že je mu přednější se striktně držet předpisů, než dát prostor fair-play, lidskému přístupu a domluvě.

Mimochodem, volný čas, kdy jsme nemohli nastoupit do zápasů, jsem věnoval čtení pravidel, které shodou náhod visely na nástěnce v klubovně Dobré Vody. Ta pravidla, na které se pan Kyzlink posléze odkazoval, když jsem za ním šel po utkání s úmyslem věc probrat. Pokud se nepletu, jedná se o Velkou knihu řádů a na webových stránkách Unie hráčů stolního hokeje ji nenajdete, stejně jako aktuální pravidla šprtce.

Píše se v nich o čekací době na účastníky soutěže, která je patnáct minut. A tu jsme o pět minut přešvihli. Dále se v nich např. píše, v jaké výšce se mají nacházet hrací stoly na první lize, s tolerancí jednoho centimetru. A nebo kolik stupňů Celsia má být v prostorách, kde se hraje, nebo že přestávka mezi koly v utkání nesmí být delší sedum minut a po třetím kole deset. A mnoho dalších detailů, které hráč často opomine ve prospěch hry, spíše, než aby se s nimi oháněl v neprospěch hráčů.

Když se s nimi navíc ohání v neprospěch týmu, se kterým nesoupeří, nejde to člověku na rozum, je mu z toho smutno a je tím znechucen. Tyto pocity jsme z rozhodnutí generálního sekretáře Kyzlinka cítili všichni. Každý člen týmu, který celý rok bojoval, jen aby byl v závěru potopen formálním rozhodnutím. Ale nejvíce to zabolelo Boba Ferugu. Člověka, který šprtci zasvětil svůj život. Z Boskovické mládeže vychoval desítky hráčů šprtce a přivedl je panu Kyzlinkovi do soutěží Unie HSH kategorií jednotlivců, ligy škol, první a druhé ligy družstev, Českomoravského poháru i Mistrovství ČR. Fakt, že než Boskovice v roce 2011 nastoupili do první ligy, reprezentoval Feruga právě Kyzlinkův tým Dopravní stavby Brno, je pro náš smutný příběh jen třešnička na dortu. V osobní rovině spíše kudla do zad. Bob po této hořké zkušenosti oznámil konec své šprtcové kariéry. O ukončení v působení soutěžích UHSH mluví i další špičkoví hráči našeho klubu.

Leckdo bude jistě oponovat tím, že nebýt pana Kyzlinka, šprtec bychom pravděpodobně vůbec nehráli. Za to mu jistě patří dík. Ale nyní nastává otázka, zda si přejeme, aby budoucí směřování šprtce na celo-republikové úrovni nadále udával muž, který nectí pravidla fair-play, a co si tu ještě neodpustím zmínit, není schopen poskládat na prvoligové utkání družstvo o pěti lidech. Samotné SHL Brno bylo totiž na posledním kole ve všech utkáních ve čtyřech.

Zároveň vyzývám všechny ostatní, kteří cítí, že situace v Dobré Vodě nebyla zcela sportovního charakteru, nebo jim náš příběh v paměti oživuje jinou křivdu, ať se nebojí k situaci vyjádřit. Ať už na Facebooku, osobně, nebo mailem. Protože přihlížení a mlčenlivé smíření se s svrchovaným a panovačným chováním, které se neštítí svou silou válcovat bezbranné, je přesně to, co jej posiluje.

Jo a když o tom mluvím, tak běžte o víkendu k volbám.

Za celý prvoligový tým BHK Orel Boskovice

Dominik Fiala, domo.fiala@gmail.com

Doplněno 15. 10. 2017 ve 20.25: Článek v původní podobě obsahoval odstavec, který vyjadřoval názor klubu Dragons Modřice. Publikoval jsem jej bez uvážení a řádné konzultace s vedením i členy Dragons. Proto jsem jej z článku vyjmul, ať nemluvím za třetí stranu.

Doplněno 23. 10. 2017 ve 12.15: Nespokojení se situací v Dobré Vodě vyjádřili i BHC Dragons Brno a Gunners Břeclav. Pak Kyzlink se k situaci vyjádřil otevřeným dopisem, který rozeslal šprcovým klubům e-mailem.

Komentáře

Další aktuality naleznete v archivu.

Kalendář událostí

Odkazy

Poslední články

Facebook Šprtec Boskovice

Vytvořil Dominik Fiala v roce 2011. Administrace.