Šprtec Boskovice

Historie

Stolní hokej kategorie billiard-hockey – šprtec … tak zní úplný oficiální název pro sport, kterému se vžil zkrácený název ŠPRTEC. Unie hráčů stolního hokeje je přidruženým členem ČSTV a řádným členem World Table Hockey Association.

Historie hry zvané šprtec spadá až do doby Rakouska-Uherska. Klukovská hra, původně využívající mince a knoflíky, přežila pád monarchie, první republiku i obě světové války. Na různých hracích plochách a podle různých pravidel se za desítky let odehrálo nespočetně zápasů. Zlom ve vývoji nastal na přelomu padesátých a šedesátých let 20.století. V roce 1960 byla založena Stolní hokejová liga Brno, soutěž dodnes hraná. To už se podoba šprtce výrazně přiblížila té dnešní – hřiště bylo ohraničeno mantinelem a osazeno kovovými brankami, dřevěné hrací kameny z dámy byly na vrchní straně označeny jménem a číslem hráče, puk byl použit ze hry loto… V dalších letech došlo k postupnému upravení velikosti hřiště až k dnešním rozměrům. K výrazné expanzi tohoto sportu došlo po roce 1989, kdy se rozšířil i za hranice našeho státu.

První Mistrovství republiky (tehdy ještě Československé) se odehrálo v roce 1980, Mistrovství Evropy pak v roce 1991. Od té doby se do soutěží zapojily tisíce nadšenců tohoto sportu.

V současné době se v ČR hraje první, druhá a třetí liga družstev, regionální turnaje jednotlivců, celostátní turnaje ze kterých se ti nejlepší a nejúspěšnější kvalifikují na MČR v jednotlivých kategoriích (muži, ženy, junioři, starší žáci, mladší žáci).

Mezi žákovskými družstvy je velice rozšířená a oblíbená tzv. „Liga škol“, ve které bojují jednotlivé základní školy, Domy Dětí a dětské organizace z celé republiky o titul nejlepšího žákovského družstva.

V Boskovicích se hraje šprtec od roku 1991, u zrodu stál Tibor Valter a Ondřej Pokorný. Klub s původním názvem B.H.K. I.Q. Boskovice byl založen o tři léta později – v roce 1994. Za 20 let činnosti se v klubu vystřídalo 65 hráčů všech věkových kategorií. Počet členů klubu se každoročně pohybuje okolo 20. Momentálně je to 18 hráčů z toho 8 je mladší 18 let.

Alespoň jednoho turnaje jednotlivců se v Boskovicích za tuto dobu zúčastnilo asi 150 boskovických hráčů šprtce. Klub je od svého založení pravidelným účastníkem 2. ligy družstev.

Od roku 2008 se stal oddíl šprtce součástí boskovické jednoty Orel a vystupuje pod novým názvem BHK Orel Boskovice. Díky finanční podpoře vedení Orla v čele se starostou Ing.Vítkem bylo umožněno zapojit se do první ligy družstev. A tak boskovický šprtec po 18 letech své existence pod křídly boskovického Orla začíná psát historii prvoligovou!

Dalším velkým milníkem v působení klubu byl rok 2018, kdy se ukončila spolupráce s Orlem, a tak klub opět vystupuje pod BHK Ice Queen Boskovice. V roce 2020 také oficiálně stvrdili spolupráci se SVČ Boskovice

Kalendář událostí

Turnajový program

Program na řízení šprtcových turnajů ke stažení: Windows verze, macOS verze.


Aktuální verze 1.3.0 zavádí kategorii Veteráni a aktualizuje seznam klubů.

Spolupráce

Facebook Šprtec Boskovice

Odkazy

Poslední články

Vytvořil Dominik Fiala v roce 2011. Administrace.